HISTORIA: POSZUKAJ
Portal Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów
Na portalu HISTORIA: POSZUKAJ chcemy pokazywać, że dzieje Polski to nie tylko daty i bitwy, politycy i dowódcy. Poza „wielką polityką” rozwijała się literatura, sztuka, nauka, toczyło się życie codzienne mieszkańców wielkich ośrodków miejskich oraz spokojnych regionów na prowincji.
Historia to także dzieła sztuki i architektury, to działalność kulturalna ― koncerty, przedstawienia teatralne, filmy… Opowiadamy o losach ludzi żyjących w przeszłości i kształtujących ówczesną rzeczywistość; oprócz władców i innych dygnitarzy byli to artyści, naukowcy, kolekcjonerzy, działacze społeczni, ale też tzw. zwykli obywatele. Poza wielkimi datami traktatów, bitew i koronacji wymieniamy te mniej eksponowane, ale ważne, bo łączą się z nimi wydarzenia z różnych dziedzin życia polskiego społeczeństwa (śluby władców, odkrycia naukowe, premiery filmowe i teatralne, sukcesy polskich artystów, dalekie podróże, historie miłosne, wydarzenia sportowe).
Przypominamy też o istotnej, a często niedocenianej roli kobiet w historii. Jak emancypantki walczyły o równouprawnienie? Czy kobiety stanęły do walki o niepodległość Polski z bronią w ręku? Co wiemy o podróżniczkach sprzed lat? Niejednokrotnie zwracamy uwagę na fakty znane często jedynie specjalistom, a warte upowszechniania.
Wybieramy najciekawsze tematy, tropimy losy niezwykłych bohaterów, sięgamy po fascynujące źródła historyczne ― wszystko po to, by przybliżyć naszym czytelnikom różne oblicza polskiej historii. Jaką opowieść skrywa fotografia sprzed stu lat? Jakie skandale poruszały czytelników dziewiętnastowiecznej prasy? Czy dzieła sztuki kryją przed nami jeszcze jakieś tajemnice?
W specjalny sposób pragniemy potraktować historię odzyskania przez Polskę niepodległości. Stuletnia rocznica tego wydarzenia to wyjątkowa okazja, by poznać długą i trudną walkę o Niepodległą. Postać Józefa Piłsudskiego oraz data 11 listopada 1918 roku to dla nas punkt wyjścia do przyjrzenia się różnym aspektom polskiej drogi do niepodległości. Przywołujemy więc powstania narodowe wybuchające pod zaborami, a w życiorysach działaczy społecznych, naukowców, w kulturze i sztuce odnajdujemy ślady dążeń niepodległościowych, które nie ustawały przez ponad sto lat. Nie zapominamy również o tym, że tworzenie niepodległego państwa nie zakończyło się w 1918 roku ― był to proces, który stał się być może największym wyzwaniem II Rzeczpospolitej.
Zależy nam na zaciekawieniu czytelników historią, dlatego dbamy o przystępną formę publikowanych artykułów oraz atrakcyjną oprawę graficzną portalu. Teksty podzielone są na osiem kategorii (OBRAZY, OBIEKTY, OSOBY, HISTORIOMAT, WYDARZENIA, ARCHITEKTURA, MUZYKA, FILM), które znaleźć można w zakładce WIEDZA. Dzięki temu czytelnik może w prosty sposób odszukać interesujący go temat. Dodatkowe materiały zamieszczamy w zakładkach QUIZY i GIFY, gdzie przyglądamy się historii z przymrużeniem oka.
W zakładce ŚCIEŻKI HISTORII publikujemy eseje, które są rozwinięciem wybranych tematów.
Na OSI CZASU zaznaczamy natomiast opisane w artykułach wydarzania historyczne, dzięki czemu czytelnik w prosty sposób może znaleźć poszukiwaną datę.
Muzea i gromadzone w nich eksponaty to szczególni świadkowie historii, dlatego ważną częścią działalności portalu jest opowiadanie o przeszłości przez pryzmat obiektów muzealnych (zakładki OBRAZY i OBIEKTY).
Kto wyszykuje i opisuje dla nas najciekawsze historie? W zakładce NASI AUTORZY umieszczamy biogramy współpracujących z portalem historyków, historyków sztuki, muzealników, badaczy.
W zakładce DZIAŁANIA EDUKACYJNE informujemy o programach edukacyjnych towarzyszacych projektowi: HISTORIONAUCI i HISTORIA: ZOBACZ.
W 2020 roku uruchomiliśmy zakładkę HISTORIA: ŚCIĄGNIJ. Można tam znaleźć materiały dydaktyczne dla nauczycieli i uczniów, proponujące wybór artykułów z naszej strony, które będą pomocne w nauczaniu lekcji historii, historii sztuki czy języka polskiego. Uzupełnieniem materiałów dydaktycznych są FISZKI oraz PODCASTY. Podcasów można słuchać w aplikacji Spotify i iTunes. Zapraszamy do słuchania!
Projektowi towarzyszą publikcje:
- Historia z bliska (2015)
- Gra o niepodległość (2018)
- Podjąć wyzwanie! II Rzeczpospolita na drodze do nowoczesności (2019)
- DETEFON, RADION, VIS. Muzealne historie o II Rzeczyposplitej
Wydawnictwa można pobrać w wersji pdf w zakładce PUBLIKACJE.
Zachęcamy do śledzenia nas na portalach społecznościowych: FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.
Portal skierowany jest do wszystkich miłośników historii, a w szczególności do:
- uczniów, którzy szukają tematów spoza szkolnego podręcznika, chcą utrwalić lub uzupełnić wiedzę oraz rozwijać swoje zainteresowania historyczne,
- edukatorów muzealnych i nauczycieli, którzy szukają ciekawych treści oraz pomysłu na przekazanie wiedzy historycznej w atrakcyjny sposób,
- muzealników, którzy szukają dodatkowych informacji na temat obiektów oraz inspiracji w opowiadaniu o sztuce,
- Polonii, która szuka przystępnego źródła wiedzy o polskiej historii i kulturze oraz chce zainteresować tym tematem młodsze pokolenie.
Historia: poszukaj to projekt historyczny działający od stycznia 2016 roku. Projekt realizowany jest przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a od 2018 roku – w ramach Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa”
Poszukaj z nami historii!
Kontakt:
Zespół ds. realizacji projektu HISTORIA:POSZUKAJ
Dominika Mroczkowska-Rusiniak, koordynatorka projektu, drusiniak@nimoz.pl
Jacek Górka, kierownik działu edukacji, informacji i wydawnictw NIMOZ, jgorka@nimoz.pl
Redaktor Merytoryczny Portalu
Redakcja tekstów
Ewa Bazyl
Elżbieta M. Dobrzyńska
Monika Noszczak
Andrzej Zugaj
OBSŁUGA MEDIÓW SPOŁECZNOŚCIOWYCH
Karolina Dzimira-Zarzycka
Zespół KONSULTACYJNY portalu HISTORIA:POSZUKAJ
dr hab. Waldemar Baraniewski, prof ASP, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
Jerzy Bracisiewicz
dr hab. Jolanta Choińska-Mika, prof. UW, prorektor ds. studentów i jakości kształcenia, Instytut Historyczny, Uniwersytet Warszawski
dr hab. Grażyna Jurkowlaniec, Instytut Historii Sztuki, Uniwersytet Warszawski
prof. dr hab. Jerzy Kochanowski, Instytut Historyczny, Uniwersytet Warszawski
dr hab. Piotr Majewski, prof. ndzw., Wydział Nauk Humanistycznych, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie,
prof. dr hab. Janusz Odziemkowski, Wydział Nauk Historycznych i Społecznych, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
prof. dr hab. Zbigniew Romek, Instytut Historii, Polska Akademia Nauk
prof. dr hab. Wojciech Tygielski, Instytut Historii Sztuki, Uniwersytet Warszawski
prof. dr hab. Zofia Zielińska, Instytut Historyczny, Uniwersytet Warszawski