HISTORIA: POSŁUCHAj

Ich miłość była zakazana. Nie powinna się wydarzyć. Romans Barbary Radziwiłłówny i króla Zygmunta II Augusta

POSŁUCHAJ O KULISACH NAJWIĘKSZEGO SKANDALU NA DWORZE JAGIELLONÓW

Nic nie zapowiadało, by urodzona na początku lat dwudziestych XVI wieku Barbara miała spowodować takie zamieszanie na dworze królewskim.

dowiedz się więcej

Jak zakończyła się ta historia? Jeśli chcesz wiedzieć, przeczytaj artykuł Urszuli Zachary-Związek, pod tytułem

Kochanka – żona – królowa. Barbara Radziwiłłówna w szponach miłości i polityki

posłuchaj innych podcastów

Sprawdź swoją wiedzę

Zapraszamy do historycznych fiszek - interaktywnego narzędzia edukacyjnego. Przygotowaliśmy krótkie pytania i odpowiedzi korespondujące z materiałami dydaktycznymi, które znajdziesz w zakładce HISTORIA: ŚCIĄGNIJ. 

W fiszkach poza wielkimi datami traktatów, bitew i koronacji przypominamy te mniej eksponowane, ale równie ważne dla naszej historii: odkrycia naukowe, premiery filmowe, sukcesy polskich artystów i sportowców. Celem fiszek jest ugruntowanie i podsumowanie wiedzy, ale także zachęcenie do samodzielnego odkrywania fascynujących wydarzeń z przeszłości prezentowanych na portalu HISTORIA: POSZUKAJ. Zapraszamy do strony Historia: fiszki.

Zobacz HISTORIA: ŚCIĄGNIJ! Czyli MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA UCZNIÓW I NAUCZYCIELI

Zespół portalu HISTORIA: POSZUKAJ opracował dwa zestawy pakietów dydaktycznych. Pierwszy – przeznaczony dla nauczycieli szkół podstawowych, drugi – dla nauczycieli i uczniów szkół średnich. Każdy składa się z kilkunastu artykułów wybranych z zasobu portalu, wprowadzenia metodycznego zawierającego charakterystykę materiałów oraz z propozycji ćwiczeń ułatwiających pracę ze wskazanymi tekstami. Autorami artykułów są specjaliści – historycy i historycy sztuki, naukowcy, muzealnicy, nauczyciele, wytrawni popularyzatorzy historii. Zapraszamy do Historia: ściągnij!