historiA: posłuchaj

Dynamit znakomicie pasuje do gorsetu – mawiała Ola Szczerbińska, przyszła marszałkowa Piłsudska

POSŁUCHAJ NIESAMOWITEJ HISTORII PRZYSZŁEJ MARSZAŁKOWEJ ALEKSANDRY PIŁSUDSKIEj 

Ola między lekcjami przenosi w fałdach sukni naboje, a w wynajmowanym pokoiku przechowuje rewolwery... 

dowiedz się więcej

Jak potoczyły się jej losy? Sprawdź w artykule Karoliny Dzimiry-Zarzyckiej pod tytułem

Dynamit doskonale pasuje do gorsetu. Gdy Aleksandra Piłsudska była Olą Szczerbińską. 

posłuchaj innych podcastów

Sprawdź swoją wiedzę

Zapraszamy do historycznych fiszek - interaktywnego narzędzia edukacyjnego. Przygotowaliśmy krótkie pytania i odpowiedzi korespondujące z materiałami dydaktycznymi, które znajdziesz w zakładce HISTORIA: ŚCIĄGNIJ. 

W fiszkach poza wielkimi datami traktatów, bitew i koronacji przypominamy te mniej eksponowane, ale równie ważne dla naszej historii: odkrycia naukowe, premiery filmowe, sukcesy polskich artystów i sportowców. Celem fiszek jest ugruntowanie i podsumowanie wiedzy, ale także zachęcenie do samodzielnego odkrywania fascynujących wydarzeń z przeszłości prezentowanych na portalu HISTORIA: POSZUKAJ. Zapraszamy do strony Historia: fiszki.

Zobacz HISTORIA: ŚCIĄGNIJ! Czyli MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA UCZNIÓW I NAUCZYCIELI

Zespół portalu HISTORIA: POSZUKAJ opracował dwa zestawy pakietów dydaktycznych. Pierwszy – przeznaczony dla nauczycieli szkół podstawowych, drugi – dla nauczycieli i uczniów szkół średnich. Każdy składa się z kilkunastu artykułów wybranych z zasobu portalu, wprowadzenia metodycznego zawierającego charakterystykę materiałów oraz z propozycji ćwiczeń ułatwiających pracę ze wskazanymi tekstami. Autorami artykułów są specjaliści – historycy i historycy sztuki, naukowcy, muzealnicy, nauczyciele, wytrawni popularyzatorzy historii. Zapraszamy do Historia: ściągnij!