Balonem po zwycięstwo

Polscy baloniarze w zawodach o Puchar Gordona Bennetta

W II Rzeczypospolitej, co zaskakujące, interesowano się sportami lotniczymi. Baloniarstwo było na trzecim miejscu po lotnictwie sportowym i szybownictwie. Polscy baloniarze w krótkim czasie zajęli miejsce w światowej czołówce, a zawody o Puchar Gordona Bennetta czterokrotnie odbyły się w Polsce.

 

W zawodach tych brały udział załogi dwuosobowe obsadzające balony wypełnione mieszanką gazową. Ścigano się w odległości lotu – ten, kto doleciał najdalej, wygrywał. Kraj zwycięzcy organizował kolejne zawody, a jeśli udało się zwyciężyć trzykrotnie z rzędu, to zatrzymywał puchar i fundował nowe trofeum. Pierwsze zawody odbyły się w 1906 roku.

Polska załoga Franciszek Hynek i Zbigniew Burzyński odbiera Puchar Gordona Bennetta w Chicago w 1933 roku, Narodowe Archiwum Cyfrowe

Po raz pierwszy polska załoga balonowa wygrała zawody o Puchar Gordona Bennetta w Chicago w 1933 roku. Zgodnie z tradycją tych zawodów zwycięzcy organizowali kolejne u siebie. Wybór padł na Warszawę, która dzięki umiejętnościom polskich pilotów balonowych jeszcze trzykrotnie była gospodarzem tych rozgrywek (w latach 1934, 1935 i 1936).