Izis leczy i upiększa

Legendarny salon kosmetyczny i jego neonowy szyld

W Warszawie przy ulicy Marszałkowskiej 55 znajduje się filia najstarszego w Polsce, funkcjonującego do dziś salonu urody – Kosmetyczno-Lekarskiej Spółdzielni Pracy „Izis”. Największą ozdobą tego miejsca jest neonowy szyld, od lat siedemdziesiątych XX wieku niezmiennie reklamujący usługi salonu.

 

Izis powstał w 1927 roku w Warszawie. Jego założycielką była Helena Brzezińska, dyplomowana kosmetolog, która zdobywała wykształcenie nie tylko w Polsce, ale również we Francji. Instytut Kosmetyki Lekarskiej produkował kremy i inne preparaty pielęgnacyjne oraz prowadził profesjonalne gabinety kosmetyczne. Brzezińska została autorytetem w dziedzinie urody i udzielała wielu rad w czasopismach dla kobiet w okresie międzywojennym. Instytut działał nieprzerwanie nawet w czasie okupacji niemieckiej.

Reklama Instytutu Kosmetyczno-Lekarskiego IZIS w Warszawie, 1940, zbiory autorki

Kiedy władze komunistyczne rozpoczęły likwidowanie inicjatywy prywatnej, Izis przekształcono w spółdzielnię pracy. Fabryka kosmetyków i sieć salonów zaczęły się bardzo szybko rozwijać. Gabinety kosmetyczne Izis stały się ulubionym miejscem eleganckich warszawianek. W czasach, kiedy o kosmetyki wysokiej jakości było bardzo trudno, a zagraniczne kremy sprzedawano drogo i tylko za obce waluty w Peweksie, kremy Izis uchodziły za wyjątkowo dobre. W prasie w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych pojawiało się sporo reklam warszawskiej spółdzielni. Chwalono się w nich między innymi nowoczesnymi zabiegami na twarz, wykonywanymi za pomocą szwajcarskich aparatów, oraz nową kliniką chirurgii plastycznej. Spółdzielnia prowadziła również sieć salonów fryzjerskich.

Neon salonu kosmetycznego „ Izis”, pocztówka, 1967, źródło: fotopolska.eu

Kosmetyczno-Lekarska Spółdzielnia Pracy działa do dziś, ma w Warszawie aż cztery punkty usługowe. Profil działalności poszerzono o możliwość wykonania badań diagnostycznych, istnieje również laboratorium badające kosmetyki. Dzięki temu, że Izis nadal znajduje się w tym samym miejscu, przetrwały również reklamujące go neony. Na wysokości pierwszego piętra świeci się różowy napis „IZIS”. To neon semaforowy, czyli zamontowany prostopadle do elewacji budynku. Nad witrynami są jeszcze dwa neony o bardzo ciekawej typografii, naśladującej odręczne pismo: „Kosmetyka” i „Lecznica”. Natomiast nad samymi drzwiami wisi niewielki napis „IZIS”. Jednak neonów można zobaczyć jeszcze więcej! Od strony ulicy Wilczej świeci się napis „IZIS LECZNICA”. Z tym neonem wiąże się krótka historia. Oryginalnie na tym miejscu znajdował się szyld „SALON FRYZJERSKI”, jednak gdy przestano tu świadczyć usługi fryzjerskie, zdemontowano go i część liter została wykorzystana do ułożenia obecnego napisu. Pozostałe litery przekazano do Muzeum Neonów w Warszawie. Wszystkie neony salonu kosmetycznego były wykonane przez Stołeczne Przedsiębiorstwo Instalacji Reklam Świetlnych. Firma pod nazwą Reklama działała od 1956 roku i wykonała najwięcej słynnych warszawskich neonów. Po przekształceniach własnościowych funkcjonuje do dziś i to właśnie pracownicy tej firmy dalej zajmują się renowacją wykonanego 50 lat temu szyldu salonu Izis.

Litera „R” z napisu „SALON FRYZJERSKI” na budynku, w którym mieści się salon Kosmetyczno-Lekarskiej Spółdzielni Pracy „Izis” przy ulicy Marszałkowskiej 55, Muzeum Neonów, fot. Joanna Mruk, dzięki uprzejmości autorki

W latach siedemdziesiątych cała ulica Marszałkowska była jedną z najbarwniej oświetlonych nocą ulic w Warszawie. Neony miały ożywiać ponurą i szarą architekturę socrealistycznej Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej. Każdy z nich stanowił prawdziwe dzieło sztuki. Autorami fantazyjnych projektów neonów byli znani architekci i plastycy. Niestety współcześnie możemy podziwiać jedynie kilka reliktów neonów z tej epoki.

Joanna Mruk

Powrót ZOBACZ NA OSI CZASU
drukuj wyślij facebook
Jak bez mydła myć jasne i ciemne włosy. Saszetka szamponu Czarna główka ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni
Prosty sposób na gorącą kąpiel. Gazowy piecyk kąpielowy „MARS” ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni

Wiosna odmładza serca, a Nivea skórę, czyli kilka słów o najpopularniejszym kremie na świecie