Zbliżający się wielkim krokami i powszechnie spodziewany na początku XX wieku wybuch wojny ponownie zmobilizował zwolenników zbrojnej walki o niepodległość. Tworzone w zaborze austriackim oddziały strzeleckie używały kilku różnych typów godła. Najbardziej znanym był, wspomniany już wcześniej, orzełek Związku Strzeleckiego. Zaprojektował go w 1914 roku Czesław Jarnuszkiewicz, opierając się na wizerunku z czasów Królestwa Polskiego. Artysta pozbawił jednak orła korony – zgodnie z demokratycznymi, republikańskimi poglądami zwolenników Józefa Piłsudskiego.

Orzełek noszony przez żołnierzy Legionów Polskich w latach 1914–1917, Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, fot. Topory, licencja CC-SA-BY-4.0, źródło: Wikipedia Commons
Orzełek ten, zwany „kadrowym”, posłużył jako wzór dla całego szeregu orłów używanych w różnych oddziałach Legionów Polskich w latach 1914–1917. Rozmaitość godeł noszonych przez Polaków na różnych frontach Wielkiej Wojny, w powstaniu wielkopolskim i powstaniach śląskich trudno ogarnąć. Znane są orły blaszane i haftowane, z koroną zamkniętą, otwartą lub bez korony. Siedzące na tarczy amazonek lub bez niej. Ład w tej dziedzinie próbowano wprowadzić po odzyskaniu niepodległości.

Orzeł noszony przez żołnierzy Armii Polskiej we Francji, kolekcja prywatna, fot. Ewa Olkuśnik, 2019, licencja CC-SA-BY-4.0
Odrodzone Wojsko Polskie przyjęło za swój emblemat orła wzorowanego na tradycyjnym wizerunku z lat 1815–1830. W dwudziestoleciu międzywojennym pojawiły się jednak dziesiątki odmian różniących się szczegółami rysunku. Niezmienne były: tarcza amazonek, szeroko rozpostarte skrzydła i zwieńczona krzyżykiem korona.

Orzełki wojskowe z dwudziestolecia międzywojennego, kolekcja prywatna, fot. Ewa Olkuśnik, 2019, licencja CC-SA-BY-4.0
Pod koniec lat trzydziestych wprowadzono orła haftowanego szarą nicią na sukiennej podkładce, przeznaczonego do miękkich rogatywek polowych. W Marynarce Wojennej był stosowany orzełek ze złotą kotwicą umieszczoną na barwionej na granatowo tarczy amazonek. W lotnictwie do skrzydeł orła dodano skrzydła husarskie. Podobne emblematy, choć nieco odmienne w kształcie, towarzyszyły (w licznych wariantach) żołnierzom Polskich Sił Zbrojnych (PSZ) na Zachodzie. W oddziałach partyzanckich na okupowanych ziemiach polskich, podczas akcji „Burza”, w powstaniu warszawskim stosowano wiele różnych wersji orła, wykonywanych potajemnie, często nader prostymi metodami.

Orzełki Armii Krajowej, kolekcja prywatna, fot. Ewa Olkuśnik, 2019, licencja CC-SA-BY-4.0
Własne wersje orła wojskowego przygotowali polscy komuniści szykujący się pod koniec II wojny światowej do przejęcia władzy w Polsce. W 1943 roku Stanisław Nowicki „Feliks” zaprojektował dla konspiracyjnych oddziałów Gwardii Ludowej orła bez korony, siedzącego na tarczy amazonek, o niespotykanej dotąd formie skrzydeł z lotkami skierowanymi pionowo w dół, nawiązującego przez to do godeł piastowskich.

Kopia orzełka Gwardii Ludowej, kolekcja prywatna, fot. Ewa Olkuśnik, 2019, licencja CC-SA-BY-4.0
Janina Broniewska szukając wzoru dla orzełka 1 Dywizji Piechoty imienia Tadeusza Kościuszki, formowanej w 1943 roku w Związku Radzieckim, także poszukiwała piastowskiej inspiracji. Skopiowała wizerunek z nagrobka Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego w katedrze w Płocku. Popełniła jednak błąd, nie wiedząc, że wyobrażony tam orzeł został zaprojektowany w pierwszej połowie XIX wieku przez malarza Zygmunta Vogla. Orzełek 1 Dywizji, przyjęty także w innych oddziałach polskich tworzonych w ZSRR, stał się symbolem siły, która u boku Armii Czerwonej wyzwalała ziemie polskie, przynosząc jednocześnie system komunistyczny.

Orzeł wprowadzony w 1943 roku w 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, licencja PD, źródło: Wikimedia Commons
Wkrótce po zakończeniu II wojny światowej dowództwo Ludowego Wojska Polskiego postanowiło powrócić do dawnej tradycji. Na wojskowych czapkach znów pojawiły się orły na tarczy amazonek, jednak – podobnie jak w godle państwowym – bez korony i o dość siermiężnym rysunku. W drugiej połowie lat pięćdziesiątych marynarze i żołnierze sił lotniczych otrzymali orzełki wzorowane na emblematach przedwojennych, również bez koron.

Orzełki wojskowe z PRL, kolekcja prywatna, fot. Ewa Olkuśnik, 2019, licencja CC-SA-BY-4.0
W czasach Polski Ludowej stosowano orły metalowe, haftowane, wytłoczone z gumy. Oficerom przysługiwały oznaki haftowane specjalną metalową nicią, tak zwanym bajorkiem. Lata siedemdziesiąte przyniosły zmianę kształtu orła we wszystkich rodzajach wojsk. Jego szpony zostały oparte na rogach tarczy amazonek. Ten zabieg spotkał się z niezadowoleniem znawców i miłośników tradycji. Odzyskanie pełnej niepodległości w 1989 roku odmieniło orły Wojska Polskiego. W 1993 roku powróciła korona, a kształt godła oparto na wizerunku znanym z PSZ na Zachodzie z lat 1940–1945.

Współczesne orzełki wojskowe, kolekcja prywatna, fot. Ewa Olkuśnik, 2019, licencja CC-SA-BY-4.0
Równie wielkim bogactwem wzorów, typów i odmian, jak w przypadku orła wojskowego, może się poszczycić historia innych emblematów noszonych w XX wieku przez funkcjonariuszy wszelkich polskich służb mundurowych: policjantów, leśników, kolejarzy, listonoszy, marynarzy żeglugi cywilnej, strażaków, strażników granicznych.

Współczesne orzełki: policji, straży miejskiej, straży pożarnej, kolekcja prywatna, fot. Ewa Olkuśnik, 2019, licencja CC-SA-BY-4.0
Wizerunek białego orła ulegał na przestrzeni dziejów wielu zmianom. Wynikały one z upodobań epok artystycznych, potrzeb kolejnych monarchów, okoliczności, w jakich znajdowało się państwo i społeczeństwo polskie. Orzeł Biały będący przed setkami lat herbem władcy, w ciągu wieków stał się znakiem walki o suwerenność, symbolem przynależności do wspólnoty narodowej i widocznym świadectwem istnienia niepodległego państwa.
Ewa Olkuśnik
Pobierz:
EO_Orzel_Bialy_sciezka.pdf