Świadek historii

Aparat fotograficzny Volta z Muzeum Historii Katowic

W Muzeum Historii Katowic znajduje się aparat fotograficzny, który na pozór nie różni się od innych. Jednak wiemy doskonale, że za każdym przedmiotem, za każdym człowiekiem stoi historia, która sprawia, że dany przedmiot jest wyjątkowy.

Aparat fotograficzny Volta został wyprodukowany w Niemczech w zakładzie Zeiss Ikon. Prawdopodobnie było to w latach 1926–1929. Wykonano go z metalu, szkła, skóry i płótna. Główne wymiary to 19 cm na 13 cm, (głębokość od 5 cm do 24 cm.)

Model, który znajduje się w Muzeum Historii Katowic to 295/1. Jest to aparat mieszkowy, na płyty fotograficzne o wymiarach 9 na 12 cm, z obiektywem Zeiss Dominar. Dla tego typu aparatów charakterystyczny był elastyczny mieszek w postaci harmonijki. Łączył korpus aparatu z obudową obiektywu. Zdjęcia były kadrowane do góry nogami i w odbiciu lustrzanym. Podobno obiektyw Zeiss Dominar był jednym z pierwszych, jakie montowano. Był trypletem z soczewkami wolnostojącymi.

Sama firma Zeiss Ikon powstała w Niemczech – w 1926 r. w Dreźnie. Miała swoje zakłady produkcyjne w Berlinie i Stuttgarcie. Połączono wtedy cztery firmy fotograficzne: Contessa-Nettel, Ernemann, Goerz i Ica.

Aparat, który znajduje się w Muzeum Historii Katowic, miał „brata bliźniaka”. Do dzisiaj stanowi pamiątkę pewnej rodziny z Katowic. Podobno około 80 lat temu kupił go Zygmunt Lech. I chociaż minęło tyle lat, aparat wciąż jest sprawny. Mieści się w futerale ze skóry. Od dnia zakupu aparatu Volta do dziś rodzina posiadała mnóstwo nowoczesnych aparatów fotograficznych, lecz ten ma największą wartość sentymentalną.

Należy pamiętać, że pierwsze przedsiębiorstwo Carla Zeissa zostało założone już w 1846 r. Wprawdzie funkcjonowało jako warsztat mechaniki precyzyjnej o specjalności przyrządów optycznych, ale z upływem lat rozwijało kolejne specjalizacje i nawet po śmierci założyciela prace kontynuowano pod kierownictwem Fundacji Carla Zeissa.

Aparat fotograficzny Volta, ok. 1926-1929, Muzeum Historii Katowic, licencja PD, źródło: zbiory on-line muzeum

Aparat fotograficzny Volta jak na swoje czasy był bardzo nowoczesny, ludzie bardzo go cenili, był cennym przedmiotem. Zrobienie zdjęcia w tamtych czasach nie było sprawą prostą. Rodzina szykowała się cały dzień. Ale zdjęcia, które dzisiaj mają prawie 100 lat, pokazują nam, jak wyglądało życie w tamtych czasach. Możemy zobaczyć ówczesne modne stroje, fryzury, tła.

To wszystko byłoby niemożliwe, gdyby nie aparat fotograficzny Volta.

 

Mateusz Onik

Magdalena Stolecka

Franciszek Szymiczek

Marta Konieczka

Marianna Ozga

Szkoła Podstawowa nr 62 im. Józefa Kocurka w Katowicach

Opiekun: mgr Marzena Golicz

Powrót
drukuj wyślij facebook