HISTORIA: POSŁUCHAJ 

Czy Tadeusz Kościuszko lubił haftować? Artystyczne zainteresowania Naczelnika

Posłuchaj podcastu o Tadeuszu Kościuszce

Rysował, haftował, rzeźbił w drewnie, grał na fortepianie, a nawet skomponował walca...

dowiedz się więcej

O pasjach naczelnika insurekcji kościuszkowskiej przeczytasz w artykule Karoliny Dzimiry-Zarzyckiej pod tytułem

Czy Tadeusz Kościuszko lubił haftować? Artystyczne zainteresowania Naczelnika.

posłuchaj innych podcastów

Sprawdź swoją wiedzę

Zapraszamy do historycznych fiszek - interaktywnego narzędzia edukacyjnego. Przygotowaliśmy krótkie pytania i odpowiedzi korespondujące z materiałami dydaktycznymi, które znajdziesz w zakładce HISTORIA: ŚCIĄGNIJ. 

W fiszkach poza wielkimi datami traktatów, bitew i koronacji przypominamy te mniej eksponowane, ale równie ważne dla naszej historii: odkrycia naukowe, premiery filmowe, sukcesy polskich artystów i sportowców. Celem fiszek jest ugruntowanie i podsumowanie wiedzy, ale także zachęcenie do samodzielnego odkrywania fascynujących wydarzeń z przeszłości prezentowanych na portalu HISTORIA: POSZUKAJ. Zapraszamy do strony Historia: fiszki.

Zobacz HISTORIA: ŚCIĄGNIJ! Czyli MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA UCZNIÓW I NAUCZYCIELI

Zespół portalu HISTORIA: POSZUKAJ opracował dwa zestawy pakietów dydaktycznych. Pierwszy – przeznaczony dla nauczycieli szkół podstawowych, drugi – dla nauczycieli i uczniów szkół średnich. Każdy składa się z kilkunastu artykułów wybranych z zasobu portalu, wprowadzenia metodycznego zawierającego charakterystykę materiałów oraz z propozycji ćwiczeń ułatwiających pracę ze wskazanymi tekstami. Autorami artykułów są specjaliści – historycy i historycy sztuki, naukowcy, muzealnicy, nauczyciele, wytrawni popularyzatorzy historii. Zapraszamy do Historia: ściągnij!

Jak wyglądało życie bez poczty?  Co musiało się wydarzyć, by w końcu każdy miał do niej dostęp?
Posłuchaj o stylu modnych warszawianek z lat dwudziestych XX wieku. Zapraszamy na dancing!
Posłuchaj o kulisach największego skandalu na dworze Jagiellonów
Miał być organistą, został noblistą. Poznaj historię Władysława Reymonta, który tuż przed publikacją „Chłopów” napisał powieść od nowa