Kielce swój rozwój w dobie nowożytnej zawdzięczały biskupom krakowskim. Rozległa diecezja krakowska, obejmująca całą Małopolskę, rządzona była przez jednego z najważniejszych dostojników polskiego Kościoła, hierarchę stołecznego Krakowa.
Biskupstwo cieszyło się szczególnymi względami polskich monarchów. Już od XII wieku biskupi krakowscy chętnie wybierali Góry Świętokrzyskie na miejsce swych rezydencji. Dobra świętokrzyskie, położone centralnie w diecezji krakowskiej, pełne kopalin, atrakcyjne gospodarczo, posiadały również naturalne i doskonałe warunki obronne.
Biskupia rezydencja znajdowała się i w Iłży, i Bodzentynie, ale układ szlaków handlowych przesądził o wyborze Kielc. Wszyscy biskupi krakowscy od XIV do XVIII wieku silnie związani byli z tym miejscem. Biskup Jakub Zadzik, któremu Kielce zawdzięczają pałac, zanim objął diecezję krakowską, jeszcze jako biskup chełmiński był dyplomatą i kanclerzem wielkim koronnym w czasach Zygmunta III Wazy. Biskupstwo krakowskie otrzymał w okresie panowania Władysława IV Wazy. Właśnie w czasach władysławowskich Zadzik wzniósł w Kielcach wczesnobarokowy pałac otoczony włoskim ogrodem.
Malowidła zdobiące plafony pałacu pochodzą z warsztatu Tomasza Dolabelli i stanowią ważną część programu artystycznego oraz propagandowego fundatora. Biskup Zadzik uwiecznił historię burzliwych konfliktów i traktatów pokojowych Rzeczypospolitej Obojga Narodów z Moskwą i ze Szwecją z czasów Zygmunta III Wazy oraz Władysława IV Wazy. Wyeksponował przy tym aktywność militarną rodu Zadzików, a przede wszystkim własną działalność dyplomatyczną. Dawny pałac biskupi – obecnie siedziba Muzeum Narodowego w Kielcach – jest jednym z najlepszych przykładów architektury rezydencjonalnej doby baroku na ziemiach polskich.
Dobra biskupów krakowskich w Górach Świętokrzyskich były częścią zagłębia staropolskiego, miejscem rozwiniętego górnictwa i hutnictwa. Sejm Czteroletni przekazał je Rzeczypospolitej. Na początku XIX wieku, a szczególnie w okresie Królestwa Polskiego (1815-1830), ten atrakcyjny gospodarczo obszar objęły modernizacyjne działania Stanisława Staszica oraz ministra skarbu Franciszka Ksawerego Druckiego-Lubeckiego. W okresie niewoli narodowej zmiany nastąpiły też w organizacji instytucji kościelnych. Miejscowa kolegiata stała się katedrą biskupa kieleckiego. Muzeum Diecezjalne w Kielcach, powstałe w XX wieku, gromadzi sztukę sakralną związaną z bogatą historią Kościoła w tym regionie.
Jerzy Bracisiewicz
Powrót